TAVAF NASIL YAPILIR - BAŞLARKEN


( Tavafın nasıl yapıldığı ile alakalı makalemize geçmeden önce eğer daha önce okumadıysanız "Tavaf ibadetinin ilk kez yapılışı(Tıklayınız)" isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. )

Kabe-i Muazzamanın etrafında bir tam dönüş yapmaya şavt denir. 7 kere şavt yapmaya yani 7 kere Kabe-i Muazzamanın etrafında dönmeye ise Tavaf denir. Tavaf ibadeti Meleklerin Kabe-i Muazzamayı inşasından beridir yapılagelmiştir. Adem Aleyhisselamdan Peygamber Efendimiz (S.A.V)’e kadar nice Peygamberler ve onların ümmetleri, Peygamber Efendimizden günümüze kadar da nice müslümanlar Kabe-i Muazzamayı tavaf etmişlerdir. (Ümmeti helak olan Peygamberler Kabe-i Muazzamaya gelir ve ömürlerini ibadetle geçirirlerdi. Tavaf alanında 300 kadar Peygamberin medfun bulunduğu rivayet edilir.) İnşAllah bir gün siz de bu mubarek vazifeyi ifa etme şerefine nail olursunuz veya daha önce gidenlerdenseniz o güzelim yerleri bir kez daha gidip görmeniz nasip olur.

Tavaf yapmaya başlamadan önceı göz önünde bulundurmamız gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlara "Tavafın Vacipleri" denir. Şimdi anlaması ve icra etmesi çok kolay olan bu vaciplerin neler olduğuna gelin hep birlikte bir bakalım.

1-) Hadesten Taharet: Yani eğer üzerimizde cünüplük varsa otelimizde gusül abdesti almak, ve abdestimiz yoksa abdest almak demektir. Yani abdestsiz tavaf yapılmaz demek istiyoruz.

İnsanlık hali, tavaf esnasında veya namaza hazırken abdestimizin bozulması durumunda veya herhangi bir ihtiyaç dahilinde size en yakın abdesthanenin nerede olduğunu bilmelisiniz. Hac ve Umre ile ilgili kitaplarda ve sitelerde bahsetmese de abdest alacak yerlerin bir hacı adayı tarafından bilinmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bu mevzuyu biraz açacağız.

Mescid-i Haramın dışarısında, (Saatli gökdelin ön kısmında) beyaz mermerli bir alan var. Bu alanda hem erkekler için hem de kadınlar için, yürüyen merdivenle yer altına giriş yaparak girebileceğiniz ayrı ayrı tuvaletler bulunmaktadır. Aşağıdaki resimde kırmızı ok ile gösterdiğim yerler bu tuvaletleri göstermektedir.Eğer otelinizden çıkıp Kabe-i Muazzamaya geliyorsanız buralara uğrayabilirsiniz. Bazı hacı adayları çekindikleri biraz da korktukları için böyle umumi tuvaletlere girmeyip otellerine gitmeyi tercih ediyorlar. Bu da ibadet ile geçirilmesi gereken çok değerli saatlerin otel yollarında ziyan olmasına neden oluyor. Bu kaybın önüne geçebilmek için gerek Mekkede Mescid-i Haramda olmak üzere gerekse Medinede Mescid-i Nebevide olmak üzere öncelikle umumi tuvaletlerin neresi olduğunu tesbit etmeniz ve buraları kullanmanız gerekiyor.  Sizi temin ederiz ki içeride korkulacak öcü gibi bir şey yok. Yüzlerce tuvalet var sadece. Üstelik de dakika başı görevliler tarafından temizlendiği için gayet de temizler. Hazır laf açılmışken söyleyelim Hindistandan, pakistandan ve Arabistan dışındaki diğer ülkelerden gelip de para kazanmak için Ümmet-i Muhammedin tuvaletlerini temizleme görevi yapan oradaki müslüman kardeşlerimize gönlünüzden koptuğu miktarda sadaka verirseniz çok büyük sevaba girersiniz.

(Not: İnsan vücudunda 384 adet vazifeli melek bulunmaktadır. Bu meleklerin 2 si Kiramen Katibin yani günahımızı sevabımızı yazan melekler, 2 tanesi Def-i Hacet melekleri yani Tuvalet ihtiyacımızı karşılarken bize yardımcı olan melekler, 16 tanesi de hafaza melekleridir. Toplam 20 yapar. Geri kalan 364 melek de insanoğlunun mafsallarının hareketi için vazifeli meleklerdir. Tuvalet, banyo gibi mekanlar habis ruhluların(habis: pis demektir) mekanı olduğu için nurdan yaratılmış olan Melekler bu mekanlara girmezler. Sadece 2 Def-i Hacet Meleği bizimle beraber, bize yardımcı olmak için tuvalete girer. Hiç bir meleğin girmek istemediği o mekana Silsile-i Saadatın büyük evliyalarından Ebul Faruk Silistrevi Hazretlerinin ifadesiyle, "Tenezzülen kabul ettikleri için Cenab-ı Hakk bu meleklere rütbe olarak diğer meleklerden daha üstün kılmıştır." Bu yüzden her müslüman tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra çıkışta Elhamdülillaahillezi ezhebe annel ezaa ve aafaaaniii min zeelik duasını okumalı ve kendisine hizmet için bu melekleri vazifelendirdiği için Cenab-ı Hakka şükretmelidir. Sözü çok fazla uzatmadan bağlamamız icap ederse, Cenab-ı Hakkın Def-i Hacet meleklerine diğer meleklerden daha üstün bir rütbe verdiğini düşünürsek , aynı şekilde Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi tuvaletlerinde görevli temizlikçi olan ve Ümmet-i Muhammedin def-i hacet sonrası yani tuvalet ihtiyacını gördükten sonraki o mekanı temizleyen o kulları için çok büyük sevaplar ayırdığını düşünüyoruz. Bu yüzden bu tuvaletlerdeki görevlilere sadaka verdiğimiz taktirde çok büyük sevaplara kavuşacağımızı düşünüyoruz. Siz de ihmal etmeyin. 3 riyal 5 riyal gönlünüzden ne koparsa vermeye çalışın.)

Hem erkek tuvaletlerinde hem de bayanlar için olan tuvaletlerde sıvı sabun bulunmaktadır. Fakat takdir edersiniz ki o kadar müslümana tuvalet kağıdı yetişmeyeceği için herkesin peçete, tuvalet kağıdı ihtiyacını kendisinin karşılaması beklenir. Bu yüzden tuvaletlere gitmeden önce çantanızda veya cebinizde bir miktar peçetenin olup olmadığına göz atın.

Erkekler için abdest almaya yönelik olarak bir kolaylık var: Eğer abdestinizin bozulduğu anda Mescid-i Haramın içerisindeyseniz ve tuvalete gitmeyip sadece yeniden abdest alıp tavafınıza devam etmeniz gerekiyorsa bu taktirde  Mescid-i Haramın dışına kadar çıkmanız gerekmez. Mavi ok ile gösterdiğimiz yerde zemzem çeşmeleri mevcuttur. Abdestinizi buradan alabilirsiniz. Yanlız paragrafın başında da söylediğimiz gibi bu çeşmeler sadece Erkeklerin abdest almasına müsaittir. Kadınlar abdest alacağı zaman başlarını açmaları icap ettiği için herkes tarafından görünürde olan bu yerlerde abdest alamazlar. Mercburen Mescid-i Haramın dışarısına çıkıp kırmızı ok ile gösterdiğimiz tuvaletlere gitmeleri gerekir.

Zemzem çeşmelerinde abdest alacak olan Erkek hacı adayları için önemine binaen belirtmek istediğimiz son bir husus, bu çeşmelerin lavabo boylarının çok yüksek olduğudur. Yani 165cm boyundaki bir insanın göğüs hizasına gelir. Bu durumda abdest alırken son olarak ayaklarınızı yıkamaya geldiğinde ayağınızı bu lavaboya kaldıramazsınız. Üstelik yer ıslak olduğu için ayağınızın kayıp bir yere düşmeniz ve bir yerlerinizi kırmanız da muhtemel. Peki ne yapacağız? Çok kolay. İş en son ayaklarınızı yıkamaya geldiğinde bu çeşmelerin bir kenarındaki plastik bardaklardan bir tane alacaksınız. Suyu bu bardağa doldurduktan sonra maşrabayla ayağınızı yıkarmış gibi bu bardaktan akıttığınız su ile ayaklarınızı yıkayıp abdestinizi tamamlayacaksınız. Erkekler için bu çeşmeler çok büyük bir kolaylıktır.2-) Setr-i Avret: Setri Avret demek bir insanın avret mahallini örtmesi demektir. Erkek için avret mahalli göbek deliği ile diz hizasının altıdır. Kadın için ise eller,ayak bileklerine kadar ve yüzler hariç bütün bedenini örtmektir. Yani Tavafa başlamadan önce yapmamız gereken şartlardan bir diğeri de aynen namaza başlarkenki gibi vücudumuzun belirli başlı yerlerini örtmektir. (Hatırlatma: Alışveriş merkezlerindeki mescidlerde bayan kardeşlerimiz için etekler bulunur. O an için pantalon giyen bayan kardeşlerimiz bu eteği üzerine giyerek giyerek namazlarını kılarlar. Bayanların namaz kılarken gösterdikleri "pantalon ile namaz kılmama" hassasiyetini tavaf ederken de göstermeleri tunik gibi giysilerden kaçınması gerekir.Zira pantalon bir erkek giysisidir.)

3-) Özürlü değilse tavafı yürüyerek yapmak: Suudi Arabistan hükümeti tarafından Kabe-i Muazzamayı genişletme çalışmaları dahilinde yoğunluğun önüne geçmek için Kabenin etrafına aşağıdaki gibi halkalar yapılmıştır. Hasta veya yaşlı olduğu için tekerlekli sandalye ile yürümek zorunda olan hacı adayları bu halkalara çıkıp tavaflarını bu tenha alanlarda yapabilirler.Bu halkalara çıktığınızda Kabe-i Muazzamandan daha yükseğe çıktığınız bu durum hürmette kusura yol açar. Bu yüzden sağlığı sıhhati yerinde olanların bu halkalara çıkmalarını uygun bulmuyoruz.(Tekerlekli sandalyedeki yakınına yardım etmek için çıkanlar müstesna) Hatırlayın, Osmanlı imparatorluğu Kabe-i Muazzamaya hürmet etmek için civarında Kabeden daha yüksek binaların yapılmasını yasaklamıştı. Biz de Osmanlı torunu olarak mümkün olan en yüksek seviyede bu hürmeti göstermeliyiz. Bu yüzden mecbur kalmadıkça bu halkalara çıkmamanızı tavsiye ediyoruz. Mecburiyetten dolayı çıkmanız gerekiyorsa, daha aşağı seviyede olduğu için orta katı tercih ediniz ve lütfen tavafınızı önünüze bakarak yapınız. Yukarıdan aşağıya(Kabeye doğru) bir bakış atmayınız. Bu da hürmetsizliğe sebep olur. Tavafınızı tamamladıktan sonra aşağı inip Kabeye doya doya bakarsınız zaten.

4-) Tavafa Hacerül Esved hizasında başlayıp Mültezem kapısı yönünde ilerleyerek yapmak
Tavafı Hacerül Esvedden başlayıp Mültezem kapısı istikametinde ilerleyerek yapmak tavafın vaciplerindendir. Burada bilmeniz gereken Hacerül Esvedin yerini nasıl tesbit edeceğinizdir. Adem Aleyhisselam ile birlikte Cennetten dünyaya indirilen Hacer-ül Esved taşı Kabe-i Muazzama'nın adına "Mültezem Kapısı" denilen ve altın sarısı renge sahip kapısının hemen solundaki köşededir. Yani aşağıdaki resimde sarı ile gösterdiğimiz yer Mültezem kapısı hemen solundaki köşede yeşil ile gösterdiğimiz yer ise Hacerül Esved taşının bulunduğu yerdir. Bu hizadan başlayıp sırasıyla 1,2,3,4 ve 5 nolu oklar yönünde dönerek şavtınızı tamamlarsınız ve diğer şavta başlamış olursunuz. Her şavt birbirinin aynısıdır. "Ya dönüş yönünü karıştırırsam,unutursam, bilemezsem" diye endişelenmeyin, kalabalık ne tarafa dönüyorsa zaten siz de onlarla beraber aynı istikamette döneceksiniz.Tavaf için başka vacipler de mevcuttur. Tavafı 7 şavt ile yapmanız gerektiğini de bu vaciplerden yani uymanız gereken şartlardan birisidir. Tavafın diğer vaciplerinide ilerleyen sayfalarımızda yeri geldiğince değineceğiz.


    1   2   3   4   5   6   7   Özet