PEYGAMBER EFENDİMİZİ SELAMLAMA USULÜ VE ADABIHac ve Umre yolculuğuna çıkan hacı adayları Medineye vardıklarında  Hazret-i Allah’ın  hakkında “Levlaake Levlaak, ve maa Halaktul eflak yani Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım” buyurduğu, 18bin alemin Peygamberi, Sultanlar Sultanı, Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa Sallallahü Aleyhi Vessellem Hazretlerini ziyaret etmekle ve  O’nu selamlamakla şereflenirler. (Bakınız:Dipnot1)

Bu öyle büyük bir şereftir ki , Peygamber Efendimiz miraca çıktığında , yaratıldıkları günden beri secde halinde olup Cenab-ı Hakka ibadet etmekle vazifeli melekler, Peygamber Efendimizi görebilmek ve Kendisini selamlayabilmek için Rabbimizden bir kereliğine izin istemişlerdir.  Cenab-ı Hakk kendilerini bu izni verdiğinde vazifelerine ara verip secdeden kalkarak Peygamber Efendimizi görmekle şereflenmişler ve O’nu selamlamışlar. Daha sonra tekrar secdeye kapanıp vazifelerine devam etmişler. (Bkz:Dipnot-2)

Cansız diye bildiğimiz o dağlar taşlar, henüz kendisine Peygamberlik vazifesi verilmeden bile Peygamber Efendimizi selamlamaktaydılar. Kendisinden mucize olarak "Eğer Peygambersen, şu karşıki ağacı çağır da gelsin" diyen kişi için Peygamber Efendimiz ağacı çağırdığında, ağaç köklerini yerden söküp yürüye yürüye gelmiş ve Peygamber Efendimizi selamıştır.

Aklıma takılan bir soruyu siz değerli okuyucularımıza sormak istiyorum.Deseler ki Peygamber Efendimiz 1 saatliğine tekrar dünyaya gelecek ve kendisini ziyaret edenlerle görüşecek... Gider miydiniz? "Giderdik" diyorsunuz değil mi? Peki bu 1 saatlik görüşmeye yetişebilmek için 50bin lira yol masrafınız olacak deseler yine gider miydiniz? "Evimizi arabamızı satar, borç harç bi yerlerden para bulur, Peygamber Efendimizi 1 kereliğine görebilmek için yine de giderdik" mi dediniz? Buna bütün kalbimle inanırım. Çünkü Peygamber Efendimiz eshabı ile sohbet ederken "Benim sizlerden sonra öyle ümmetlerim olacak ki keşke hiç malımız mülkümüz olmasaydı da bir kereliğine Peygamberimizi görebilseydik diyecekler" demiştir. Bu mubarek sözlerinde kastettiği o kutlu ümmetlerinden biri neden siz olmayasınız.. O zaman size müjdeli bir haberim var. Bu nimete erişmek bir nevi mümkün. Çünkü Peygamber Efendimiz bir Hadis-i Şeriflerinde buyuruyorlar ki :

[1]Peygamberler kabirlerinde diridirler, namaz kılarlar."(Hadîs-i Şerîf, Müsned-i Ebî Ya 'lâ)
[2]"Kim âhirete irtihâlimden sonra kabrimi ziyâret ederse, beni hayatımda ziyâret eden kimse gibi olur." (Hadîs-i Şerîf, Taberânî, el-Mu 'cemu 'l-Kebîr)

Yani Peygamber Efendimizin zamanında yaşamamış olsak da, Medineye gidip Mescid-i Nebevide Peygamber Efendimizi ziyaret eden her hacı adayı bu Hadis-i Şerifte bizlere bayram havası yaşatan o kutlu müjde ile nasiplenmiş oluyor ve Peygamber Efendimizi hayatındayken ziyaret eden kişi gibi oluyor. Malını mülkünü bu uğurda harcayıp Kabr-i Şerifinde Diri ve Hayatta olan Peygamber Efendimizi ziyaret etmekle şerefleniyor. Alemlerin Kendisine hayran olduğu Sultanlar Sultanına bir kaç metre kalıncaya kadar yaklaşmakla, onun evine misafir olmakla şerefleniyorlar. Ne mutlu ki o kişilere. Peygamber Efendimizin huzuruna çıktığımız o an, kendisine bir kaç metreye kadar yaklaşmış olduğumuz o an... İşte o an bir müslümanın şu fani dünya hayatında görüp görebileceği , yaşayıp yaşayabileceği en mutlu anlardan, en güzel bayramlardan biridir. Müjdeler olsun o anı yaşayabilenlere.

Peygamber Efendimizi ziyaret etmenin, huzuruna çıkıp selamlamanın faziletini ne kadar anlatsak azdır. Fakat anlatamayacağımız şeyler de var, gücümüzün yetmediği, dilimizin dönmediği, kullanacağımız sözcükleri bulamadığımız şeyler... Mesela Peygamber Efendimizin huzuruna çıkınca yaşadığınız sevinç,mutluluk,huzur gibi şeyler. Bunları ancak oraya gittiğinizde anlayabilirsiniz. Cenab-ı Hakk o mubarek beldelere gitmeyi can-ı gönülden isteyen her müslüman kardeşimize imkanlar yaratsın ve o kardeşlerimizin hacca ve umreye gitmelerini nasip etsin, Peygamber Efendimizi ziyaret etmesini nasip etsin inşAllah. (Bkz:Dipnot-3)

 

ZİYARETİMİZİ NASIL YAPACAĞIZ
Medineye giden hacı adayı kardeşlerimizin ilk vazifesi Peygamber Efendimizi ziyaret etmektir. Bu ziyaretin mükafatı olarak Peygamberimiz "Allah rızâsı için beni Medîne'de ziyâret eden kimseye kıyâmet günü şâhit ve şefâatçi olurum."(Hadîs-i Şerîf, Feyzu 'l-Kadîr) buyurmuşlardır.

Bu ziyaretten maksad, Peygamber Efendimizin Huzuruna neşe ve sevinçle çıkıp tabiri caizse “Yaa RasulAllah, ben geldim, kendi diyarımdan sizlere selamlar getirdim” diyebilmesi, geldiğini haber vermesidir. Peygamber Efendimiz bir Hadis-i Şeriflerinde ise "Bana bir Müslüman salât ve selâm getirdiğinde, Allâhü Teâlâ ruhumu iade eder de onun selamına karşılık veririm” buyrumaktadır. Siz de Peygamberimizin huzuruna çıkıp ona salat ve selam getirdiğinizde Allah'ın izniyle Peygamber Efendimiz sizin selamınızı ve memleketinizden getirmiş olduğunuz selamları alacak ve siz duymayacak olsanız bile size karşılık verecektir.

Peygamber Efendimizi ve diğer bütün Peygamberleri ve bütün Evliyaullah'ın kabirlerini ziyaret ederken belirli bir usül ve adap vardır. Bu büyük Zaatların veEfendilerimizin huzuruna çıkmadan önce kılığımıza kıyafetimize dikkat etmeliyiz. Kıyafetlerimiz islami usüle uygun olmalıdır. Saygı ve hürmetten ötürü Peygamberlerin ve Evliyaullahın kabirlerine 3 metreden fazla yaklaşılmaz, biraz mesafeli durulur. Yani demek istediğim şey, vefat eden dedelerimizin ninelerimizin kabirleri başına kadar yaklaşabiliyorken , Peygamberlerin ve Evliyaullah'ın kabirlerine bu denli yaklaşılmaz. Saygısızlık örneği olur. Ziyaret esnasında da gayet mütevazi bir ruh hali ile başımız önde eğik bir hal üzere selamlamamızı yaparız. Huzurdan ayrılırken de sırtını hemen dönüp gitmek olmaz. Televizyonlarda Osmanlı tarihi ile ilgili filimleri izlerken görmüşsünüzdür. Gelen bir elçi Padişahın huzurundan ayrılırken nasıl ayrılıyorsa, Alemlerin Sultanı Peygamber Efendimizin huzurundan ayrılırken de aynı şekilde ayrılmalıyız. Yani başımız önde eğik geri geri 3 adım adım atarak Sultanımızın huzurundan ayrılırız. Bu sadece Peygamber Efendimiz için değil bütün Evliyaullah'ın kabirlerini ziyaret için de uygulamamız gereken bir saygı örneğidir. (Bakınız: Dipnot:4)

Medineye vardığınızda hac/umre kafilenizle ilk defa şehre giriş yaptığınız için selamlamaya toplu olarak yaparsınız. Rehberlerininiz ne yapmanız gerektiğini zaten adım adım bahsedeceklerdir. Aşağıda hem toplu olarak hem de daha sonraki günlerde bireysel olarak nasıl selamlama yapabileceğinizi maddeler halinde yazdık. İlk olarak toplu olarak selamlamaya gidişi bahsedelim.


1-) Otelde ön hazırlıkların yapılması
Medineye vardığınızda sizi oraya götüren otobüs öncelikle otelinize uğrayacaktır. Otele vardığınızda valizlerinizi yerleştirip hazırlanmanız için size 1 veya 1buçuk saat gibi bir mühlet verirler. Ziyaret öncesi ön hazırlıklarımızı bu süre içerisinde yaparız. Bu zaman içerisinde gusül abdesti alırız.Valizimizdeki en güzel elbiseleri giyeriz ve güzel koku sürünürüz. Peygamber Efendimiz gül kokusunu  sever. Türkiyeden yola çıkmadan önce hac malzemesi satan dükkanlardan birinden gül kokusu satın alırsanız iyi olur.


2-) Toplanma ve toplu halde Mescid-i Nebeviye gidiş.
Otelde gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra toplanıp toplu halde Mescid-i Nebeviye doğru yürüyüşe geçilir. Yürüyüş esnasında bayrama gider gibi kalbinizin sevinçten pır pır olduğunu hissedeceksiniz.  (Çünkü daha önce hiç yaşamadığınız bir bayrama gidiyorsunuz o esnada.) Yürürken Peygamber Efendimize bol bol salevat getirilir. Yol esnasında yüksek sesle veya gereksiz şeyler konuşmaktan kaçınmalıyız. Mütevazi bir şekilde  başımız önde Mescid-i Nebeviye girmeliyiz.

3-) Peygamber Efendimizin huzuruna çıkış

Mescid-i Nebeviye girdiğinizde Yeşil bir kubbe göreceksiniz. Bu yeşil kubbenin aşağıya doğru olan hizasında Peygamber Efendimizin Kabr-i Şerifi bulunmaktadır. Peygamber Efendimizin hemen yanında sırasıyla Hazreti Ebu Bekir Efendimizin ve Hazreti Ömer Efendimizin Kabri Şerifleri  vardır. Hacı adayı kardeşlerimiz selamlama için bu yeşil kubbenin tam karşısında toplu olarak yerlerini alırlar. Müjdeler olsun! Artık Peygamber Efendimizin huzuruna çıktınız.  Artık Sultanlar Sultanı iki cihan serveri Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa Sallallahü Aleyhi ve Sellem ile aranızda sadece bir kaç metre mesafe var.


4-) Selamlama Salevatı okunur.

Aşağıdaki PEYGAMBER EFENDİMİZİ SELAMLAMA SALEVATI sayfasında yayınladığımız Salevat-ı Şerife okunur.(Bu salevata ulaşmak için lütfen aşağıdaki resim üzerine tıklayınız veya Dualar>Salevat-ı Şerife menüsünü takip ederek ulaşınız..)


5-) Peygamber Efendimizin hürmetine Rabbimizden dileme, dua etme.

Hoca efendi toplu olarak dua eder.   Grup olarak amin denir.

Toplu halde dua esnasında şöyle sıkıntı yaşayacaksınız.  Siz dua etmek için ellerinizi açtığınız anda karşıdan aşağıdaki resimde olduğu gibi kırmızı örtü takan görevliler(Polis oldukları söylenir) gelip size arapça bağırarak birşeyler diyecekler. Dedikleri şey üç aşağı beş yukarı hep aynıdır.Mana olarak “Kabe bura değil arka tarafata, Kabeye dönün, Allahtan isteyin , Dönün kabeye dönün” gibi şeyler söyleyecekler. Yani sizi Allah’a  değil de Peygamber Efendimize dua edip Peygamber Efendimizden istiyormuşsunuz gibi görecekler. İsteme makamı olarak, Allah'ı değil Peygamber Efendimizi seçmişssiniz gibi görüyorlar. Aslında hiç böyle bir niyetiniz yok. Peygamber Efendimizi araya vasıta kılıp O’nun hurmetine, Rabbimizin Habibi Peygamber Efendimizi ziyaret etmiş olmanın hürmetine bu mubarek mekanda Cenab-ı  Hakkın Rahmetini umarak, duamızı kabul eder diye umarak  Rabbimizden istiyoruz ama oradaki görevliler sizi o şekilde görmüyor işte. Sizin bu halinize hiç alakası olmayan bambaşka bir mana yüklüyorlar.

Bu yüzden böyle bir şeyle karşılaşırsanız (yani bu resimdeki kişinin başına örttüğü gibi kırmızı bir örtüyle başını örtmüş birisi gelip size bağırarak birşeyler diyorsa)  o zaman hakkınızda en hayırlısı Allah’tan dilemek için , dua için açmış olduğunuz ellerinizi indirip yanlara salmanız ve duanızı o şekilde devam ettirmenizdir. Kesinlikle tartışmaya girmeyiniz ve de inat etmeyiniz. Hazret-i Allah da Peygamber Efendimiz de sizin bu halinizi görüyor merak etmeyin.

6-) Memleketten gelirken Peygamber Efendimize selam gönderenlerin selamını isim isim tek tek okuma.

"Bunları Yapmadan gitmeyin(Tıklayın)" makalemizde de söylediğimiz gibi memleketimizden gelirken Peygamber Efendimize iletmek için topladığımız selamları not defterinden isim isim okumanız gerekir ama bunu kendi başınıza selamlama yaptığınız esnada Peygamber Efendimize iletirseniz daha iyi olur. Çünkü toplu halde selamlama esnasında vakit dardır ve grupla birlikte hareket etmeniz gerekir. (Kendi başınıza hareket etmemelisiniz. )Bu yüzden de selamları iletecek vaktiniz olmayabilir. Alel acele selam iletmektense üzerinizdeki bu emanetleri Peygamber Efendimize tane tane okumak daha güzeldir.

BİREYSEL OLARAK SELAMLAMA
Peygamber Efendimizi ,gönlünüzden her ne zaman geçerse ,yukarıda bahsettiğimiz gibi kendi başınıza yeşil kubbenin karşısına geçip selamlama duasını okuyarak selamlayabilirsiniz. (Her seferinde gusül abdesti almanız gerekmez.)Otelinizden Mescid-i Nebeviye her girdiğinizde Peygamber Efendimizin huzuruna çıkıp “Ya RasulAllah ben geldim” demek için selamlamalı , namazınızı kılıp ibadetlerinizi yaptıktan sonra otelinize her geri dönüş öncesinde yeniden Peygamber Efendimizin huzuruna çıkıp “Ya RasulAllah ben  gidiyorum, Allaha Ismarladık” demek niyetiyle aynı şekilde yine selamlama duasını okuyup öyle otelimize dönmeliyiz.  Bu durum için rehber hocalarımız bize “aklına geldiği zaman size selam veren aklına gelmediğinde vermeyen kişi ile her geldiğinde gelip selam veren giderken haber eden bir kişinin sizin gözünüzdeki farkı neyse bu iki kişinin sizin için değeri neyse Peygamber Efendimiz için de aynısı olur” demişlerdi. Bu yüzden Mescid-i Nebeviye her girişimizde selamlama yapıp mescide öyle girmeli , çıkarken de yine selamlama yapıp öyle çıkmalı buna azami derece gayret göstermeliyiz.

Selamlamamız bittikten sonra Peygamber Efendimize hemen sırtımızı dönmemeli, tıpkı padişahın huzurundan ayrılmakta olan kişiler gibi arka arkaya bir kaç adım attıktan sonra devam etmeliyiz. Bunu sadece Peygamber Efendimiz için değil memleketimizde ziyaretine gittiğimiz bütün Allah dostlarının bütün evliyaların kabirlerini ziyaretlerimizde de yapmalıyız.

 

Bir de bab-u Selam kapısı denen bir kapı vardır. Bu kapı sadece Erkeklere mahsustur. Mescidlerde her kapıda bir görevli vardır ve o görevliler Bayanları bu kapıdan içeri almazlar. Erkekler bu kapıdan girip Salevat getire getire ilerledikleri uzunca bir koridorun sonunda Peygamber Efendimizin kabri şerifinin önünden geçerler ve Hücre-i Saadetin önünden geçerken selam verirler. Aşağıda sizin için bu selamlamanın nasıl yapıldığını sizler için kroki halinde çizip üzerinde göstermeye çalıştık. Resmin biraz daha büyük hali için üzerine tıklayıp yeni bir pencerede açılmasını sağlayabilirsiniz.  Hücre-i Saadetin önünden selamlayarak geçmek için illa ki Selam Kapısından giriş yapmanız gerekmez. Eğer Mescid-i Nebevinin içerisindeyseniz kıble yönüne doğru ilerleyerek Babu Selam koridoruna ulaşırsınız ve sola dönerek Peygamber Efendimizin huzurundan geçişinizi yaparsınız. Namaz sonrası mesciddekilerin çoğu bu usül üzerine Peygamber Efendimizi selamlarlar ve daha sonra mescidden çıkıp gidecekleri yerlere giderler. Namaz sonrası bu koridor kalabalık olur. Bu yüzden kalabalığın biraz hafiflemesi için bir müddet bekleyebilir ve bu esnada da Peygamber Efendimize Salevat getirebilirsiniz.Dip Not-1: Peygamber Efendimiz 18bin Alemin Peygamberidir. Tüm dünyada kabul edilen Biyoloji biliminde ALEM kavramı mevcuttur ve bu kelimenin manası ile bilim dilinde sadece 6 adet alem kabul ediliyor.Hayvanlar alemi, Bitkiler Alemi, Mantarlar Alemi, Mikroskobik canlılar Alemi. Resimde de görebileceğiniz gibi İnsanların,kuşların, böceklerin, denizdeki balıkların gökte uçan kuşların tamamı tek bir alem olarak kabul edilmiş ve buna Hayvanlar Alemi denmiştir. Yani karıncalara ayrı bir alem, kedigillere ayrı bir alem,insanlara ayrı bir alem denmemiştir. Hepsi tek bir alem içerisinde toplanmıştır. Aynı şekilde ağaçlar,yosunlar, tohum taneleri, yerde biten otların tamamı da Bitkiler Alemi olarak adlandırılmıştır. Yani Alem denildiği zaman çok geniş bir topluluk kastedilmiştir.Biz bu bilim tarafından kabul edilen 6 adet aleme Melekler Alemini, Cinniler Alemini ve Cansızlar alemini de dahil edelim kaç oldu ? 6 + 3 = 9.  Geriye kalan 18.000-9 = 17.991 tane daha alem var. Peki nerededir bu alemler, kimdir, nedir??? Cevap : "Bilmiyoruz". Bu alemleri ahirette göreceğiz Bu alemlerin de diğer bütün alemler gibi yaratılışlarına hayran olacağımız Alemler olacağı kesindir.İşte Peygamber Efendimizin daha bizim bilmediğimiz 17.991 adet koskoca alemin daha Peygamberidir.Bu rakamın büyüklüğünü ve her bir alemin ne kadar geniş çaplı canlılardan oluştuğunu düşünürsek Peygamberimizin ne büyük bir Peygamber olduğunu bir nebze daha anlarız. Medineye vardığınızda bizim gördüğümüz ve görmediğimiz, bildiğimiz veya bilmediğimiz bütün alemlerin Peygamberi olan Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa Sallallahü Aleyhi Vessellemin huzuruna çıkmakla şerefleneceksiniz inşAllah.


Dip-Not-2: Cenab-ı Hakkın yarattığı pek çok melek vardır. Bu meleklerden kimisi insan vücudunda görevli, kimisi Arş-u Alayı taşımakla görevli, kimisi Cebrail,Mikail,İsrafil ve Azrail gibi hepimizin bildiği melekler , kimisi de sadece Cenab-ı Hakka ibadet etmekle, Rabbimizi zikretmekle vazifeli meleklerdir. Yaratıldığı günden beri sadece kıyam halinde bulunan veya sadece rüku veya sadece secde halinde bulunan melekler vardır. İşte insanoğlu namaz kıldığı zaman ; namazdaki kıyam, kıraat, rüku secde ve kade-i ahirenin tamamını icra etmiş olur. Yani o meleklerin ayrı ayrı gruplar halinde yapmış oldukları vazifeyi tek başına yapar. Namazın rükunlarından çalınmamış, usülüne uygun olaak kılınmış ve de kabul olunan her namaz insanoğlunu meleklerden üstün seviyeye çıkarmaya bir vesile olur.

DipNot- 3: Hacca ve Umreye gitmeyi “Can-ı  Gönülden İsteyenler “ için dua ediyoruz diyoruz çünkü şu Türkiyede sokaktan kimi çevirip “Umreye gitmek istermisin” diye sorsanız “isterim” der. Ama o “İstemek” öyle kuru kuruya olmuyor malesef. Birtakım şeylerden feragat etmekle(son model cep telefonu gibi), tatil zamanı geldiğinde civar memleketlerde harcayacağınız otel paralarını bir kenarda biriktirmekle oluyor. Lakin şunu da gördük, maddi durumu iyi olmayıp da bu uğurda 3 kuruş 5 kuruş ayda bir miktar parayı bir kenara atanlara gün geliyor Cenab-ı Hakk öyle bir imkan yaratıyor ki bir anda o biriktirdiği para tamam olmuş yol hazırlıklarına başlarken buluyor o kimse. Bu yüzden kimse maddi durumuna bakıp da umutsuzluğa kapılmasın. Gayret olduğu müddetçe gerisi gelecektir.

DipNot-4: Malesef bu paragrafta bahsedilen saygı örneğini Türkiyedeki Evliyaullah'ın kabrini ziyaret edenlerde pek göremiyoruz. Kot pantalonlu ve kısa kollu üst giyimi olan kadınların başlarına hafifçe tüle benzer bir eşarpı örttükleri (daha doğrusu örter gibi yaptıkları) ve elinde Yasin-Tebareke-Amme cüzü ile O Allah Dostu Zatın kabri başına kadar sokulduklarını görüyoruz. Girenler sınavda başarı için mi yoksa hangi maksatla okuyorlarsa birşeyler okuyorlar ama baktığınız zaman o okunanların fayda vermesi için öncelikle saygıda kusurunuzun olmaması lazım. Bir kadının üstü bu şekilde bir giyimle bırakın Evliyaullahın kabrini, herhangi bir müslümanın kabrini ziyaret etmesi bile çok yanlış ve sakıncalıdır..