Untitled Document


TAVAF TESBİHİ NEDİR VE NASIL YAPILIR

  Kabe-i Muazzamanın etrafında 1 kere tam dönüş yapmaya Şavt denir. 7 Şavt yapmaya yani 7 kere Kabenin etrafında dönmeye ise Tavaf denir. Kabenin etrafında ibadet maksadıyla dönüş yapıyorsanız bunu her zaman 7 kere şavt edip 1 Tavafa tamamlayarak yaparsınız. Bugün 3 kere şavt edeyim yarın 5 kere yapayım derseniz olmaz. Her zaman istisnasız 7 şavt yapmalısınız.

Kabenin etrafındaki dönüş zamanınız o anki kalabalığa göre değişir. Bazen öyle kalabalık olur ki bir kere dönebilmek için 10 dakikanızı veya daha fazla zamanı harcarsınız. Bu kalabalık esnasındaki sıkışıklık sebebiyle hacı adayları küçük küçük adımlarla ilerlerken bir yandan da tavaf esnasında okunması gereken duaları okumaya çalışırlar. Bu yüzden zaman zaman kaçıncı şavtta(dönüşte) olduklarını karıştırırlar. Şavtlarınızı yaparken kafanızın karışıp 3'müydü 4'müydü, 5'miydi 6'mıydı şeklinde şüpheye düşmeniz son derece doğaldır. Bu tür şüphelerin önüne geçmek için kaçıncı şavtta olduğunuzun kaydını sürekli bir yerlerde tutmanız gerekir. Bunun çeşitli yöntemleri vardır. Öncelikle aşağıda hacı adayı kardeşlerimizin tavaf esnasında kullandıkları bazı yöntemleri ve bu yöntemlerin dezavantajlarını kısaca belirtmek istiyorum. Daha sonra Tavaf Tesbihinin yapımını anlatmaya başlayacağım.NOT DEFTERİ :

Not defteri kullanmak isteyen kardeşlerimiz için şunu söylemeliyiz. Tavaf esnasında not defteri ve kalem kullanmak çok da kullanışlı bir şey değildir. İki elinizi birden meşgul eder.Üstelik tavaf esnasında siz not alacağım diye uğraşırken arkanızdaki kalabalığın iteklemesi veya yazı yazmak için bükülmüş dirseğinize sağınızdan solunuzdan geçenlerin çarpmaası sebebiyle elinizdeki kalemi düşürebilirsiniz veya daha da kötüsü kalemin ucunu önünüzdeki hacı adayına istemeden de olsa batırıp canını acıtabilirsiniz. Bu yüzden not defterini tavsiye etmiyoruz. 

ZİKİRMATİK :

Kaçıncı şavtta olduğunuzu unutmamak için hacı adaylarının kullandıkları diğer bir taktik de piyasada 1-2 TL ye satılan ve adına zikirmatik denen ve parmağa takılan dijital yüzüklerdir. Bu yöntem bir önceki not defteri yönteminden daha kötüdür çünkü siz tavafınızı yaparken zikirmatiğin düğmesi sağınızdaki solunuzdaki veya önünüzdeki hacılara değdiği anda zikirmatiğin göstergesi bir değer artar. Dolayısıyla siz henüz 3üncü tavaftayken zikirmatik 4'ü veya 5'i gösterir. Dolayısıyla 7nci şavtı tamamladım zannerken bir de bakmışssınız ki aslında 6 şavt yapmışssınız. Dolayısıyla tavafı tamamlayamadan çıkmış olursunuz. Ayrıca bu zikirmatiklerden kendim kullandığımda bir kere basmama rağmen bazen göstergedeki sayının 2 sayı birden arttığına şahit oldum. Yani siz farketmeden o çin malı 1-2 TL'ye satılan dijital zikirmatikte böyle bir hata oluşursa tavafınızı yine eksik yaparsınız. Tavafınız tavaf olmaz.Bu yüzden zikirmatiği kesinlikle ve kesinlikle tavsiye etmiyoruz.MEKANİK TESBİH:

Hac ve Umre malzemesi satan dükkanlarda bu isimle anılan analog göstergeli sayaçlar, işlevsel olarak zikirmatiklerden saha sağlam bir yapıya sahiptir. Kolay kolay göstergesindeki değer değişmez. Bu sayaçlardan boynunuza asarak her şavt sonrasında basmak suretiyle şavtlarınızın sayısını kaydedebilirsiniz. Ben 1-2 tavafımda bu sayaçlardan birini boynuma takarak kullanmıştım.Sonra bir daha kullanmadım. Çünkü bu sayaçların şöyle bir dezavantajı var. "Birincisi "Hacca ve Umreye giderken neler götürmeliyiz? (Tıklayınız)" adlı makalemizde önemine binaen açıklama yaptığımız HAFİFLİK kuralına aykırı. Gerçekten de bu sayaçlar o kadar hafif değildirler. Bir müddet sonra boynunuzda sayaçın ağırlığını hissetmeye başlayabilirsiniz. İkinci olarak boynunuza böylesine kaba bir şey takmak istemezsiniz. Ben taktım , hakem düdüğü takmışım gibi oldu. Görüntü olarak çok kötü duruyor. En önemli dezavantajı da şu. Diyelim ki şavtınızı tamamladınız ve boynunuzdaki sayacın göstergesini bir artırmak için düğmesine bastınız. İşte o tam o anda o sayaçtan şrrrllaaakkkk diye bir ses çıkıyor ve sağınızdaki solunuzda tavaf yapan endonezyalı , iranlı, türkiyeli veya yakınınızda tavaf eden kaç kişi varsa dönüp sana bakıyorlar. :) :) :) Suç işlemiş gibi oluyorsunuz ve son derece mahcup duruma düşüyorsunuz.Benim düştüğüm böyle mahcup durumlara düşmemeniz için ve diğer hacı adaylarını sayacın sesi ile rahatsız etmemek için bu cihazı kullanmanızı pek önermiyoruz.TAVAF TESBİHİ:

Bir önceki parağrafta başımdan geçen bu kötü tecrübe ile sonraki tavaflarımda Türkiyedeyken yapdığımız 7 boncuktan oluşan ve Tavaf Tesbihi olarak bilinen bir tesbihi kullanmaya başladım. Bu tesbih hem hafif, hem sessiz hem de sağınızdan solunuzdan geçen hacı adaylarının teması ile göstergesi değişmeyecek oldukça kullanışlı bir araçtır. Siz de umre yolculuğuna çıkmadan önce bu tesbihlerden bir tane yapmalısınız. Bu tesbihin yapılışı çok basittir. Aşağıdaki başlığımızda bu tesbihi nasıl yapacağınızı detaylı olarak anlatıyor olacağım. (Not: Aşağıdaki resimlere tıklayarak daha büyük hallerinin ayrı bir sayfada açılmasını sağlayabilirsiniz.)

TAVAF TESBİHİ NASIL YAPILIR?

1.Adım) İhtiyacınız olan malzemeleri temin edelim.

a-) 7 adet boncuk (bu boncuklardan biri farklı büyüklükte veya şekilde olacak. Nedenini aşağıda açıklayacağız.)
b-) Örgü örmede kullanılan yün iplerden veya muadili kalınlıktaki iplerden bir tane. İp kalın olmalı çünkü boncuk tanelerinin kolay hareket etmesini istemiyoruz. Hafif bir güç uygulama ile hareket etmesini istiyoruz.
c-) Bir adet dikiş ipliği.
d-) Makas2.Adım) Tavaf tesbihi için kullanacağımız ipi ikiye katlıyoruz ve uzunluğunu ayarlıyoruz. Bu ikiye katlanmış ipin uzunluğunu aşağıdaki resimdeki gibi bir karış uzunluğunda olmalı. (Bir karış yaklaşık 15 cm civarıdır. Yani ikiye katlanmış ipinizin uzunluğu da aşağı yukarı 2x15=30 cm olmalı.)3.Adım) Karış hesabı ile ipin uzunluğunu belirledikten sonra ipi kesiyoruz.

4.Adım) Dikiş ipliğimizden bir miktar kesip katladığımız örgü ipinin arasından geçiriyoruz ve bu dikiş ipini de ikiye katlıyoruz.5.Adım) Dikiş ipliği, boncukları örgü ipliğine daha kolay geçirmemizi sağlayacak. Çünkü dikiş ipliğine boncuğu geçirmek kolaydır fakat örgü ipliğine boncuğu geçirmek zordur. (Zaten boncuğun zor hareket etmesi için örgü kullanıyoruz.) 7 adet boncuğumuzun 6 tanesi aynı renkteydi hatırlarsanız. Bu 6 adet boncuktan bir tanesini alıyoruz ve bu ince dikiş ipliğine geçiriyoruz ve örgü ipi ile kesiştiği yere kadar sürükleyip hafif bir kuvvet uygulayarak ikiye katlanmış örgü ipine geçiriyoruz.

6.Adım) Aynı yöntemi uygulayarak 2 tane daha mavi boncuk geçiriyoruz. Daha sonra 4ncü boncuk olarak Siyah boncuğumuzu geçiriyoruz ve daha sonra da 3 adet mavi boncuk geçiriyoruz.7 boncuğu da örgü ipine geçirdikten sonra tesbihimizin son görüntüsü aşağıdaki gibi olmalı. Bu resmin hemen ardından siyah boncuğu niçin kullandığımızı açıklıyor olacağız.

Siyah boncuğu niçin kullanıyoruz sorusuna gelince. 2 sebebi var. Tavaf yaparken bir yandan tavaf dualarını okumaya çalışıyorsunuz bir yandan da yürüyorsunuz. Ve bu esnada kafanız bazen karışabiliyor. Şavtı bitirdikten sonra tesbihi çektim mi çekmedim mi diye şüpheye düşüyorsunuz. Bu şüphe genellikle 4 ve 5'inci şavtlarda oluyor. Bu ortasına koyduğumuz farklı büyüklükteki siyah boncuk, bu şüphelerin bir nebze olsun önüne geçmeyi sağlıyor. Çünkü odak noktalarınızdan biri tesbihin 4ncü sıradaki yani en ortasındaki boncuk olan 4ncü boncuk oluyor. "Daha siyah boncuğa gelmemiştim, veya siyah boncuktan sonra 1 tane daha çekmiştim başka çekmemiştim " şeklinde aklınızın bir köşesinde bilgi oluşuyor.

En ortadaki boncuğu kullanmamızın bir diğer nedeni ise çok garip. Genellikle bizim Türklerde sıklıkla oluyor bu. Bir işin yarısına geldiğimiz vakit o işi bitti sayıyoruz. Yani 2nci 3ncü tesbihi çekerken 4ncü sıradaki boncuğa bakıp kendi kendinize "Ha Gayret hacı, az kaldı " diye gayret vermenize sebep oluyor. Yani 4nci boncuğa kadarki şavtlarınız(dönüşleriniz) bir tepeye çıkarkenki yokuşa tırmanmamıza benziyor. 4ncü boncuk o tepenin tam zirvesi oluyor. 5nci boncuktan itibaren artık tepeden yokuş aşağı koşturuyormuş hissine kapılıyorsunuz. Ortadaki tek bir boncuk garip bir şekilde insanın moralini yükseltiyor.

7.Adım) Parmak ölçümüzü almak için işaret parmağımızı örgünün halkasından geçiriyoruz. (Sol elinizin işaret parmağına takıp sağ ile tesbihleri çekmek daha kolaydır.)8.Adım) Parmak ölçümüzü aldığımız yere düğüm atıyoruz ve tesbihin ucuna düğüm atıyoruz. Düğüm atacağınız yerleri belirlerken parmağınızın rahatça halkaya girebilecek genişlikte olmasına ve ipin parmağınızı sıkmamasına dikkat edin.Parmağınızdan düşmeyecek derece hafif genişçe bir halka iyi olur. İpin uç kısmına düğüm atarken de örnekte gösterdiğimiz gibi biraz mesafe bırakınız.9.Adım) Tesbihinizin tavaf esnasında herhangi bir sıkıntı çıkarmaması için kontrol etmelisiniz. Bu kontrolü şu şekilde yapmalısınız.Tesbihinizi aşağı doğru tutup sallayınız. Eğer yerçekimiyle boncuklar aşağı inmiyorsa bir boncuk aşağı indirip tekrar deneyiniz. 7 boncuğu da kontrol ediniz. Boncukların hiç biri baş aşağı tuttuğunuzda kendiliğinden aşağı inmemeli. Her bir boncuk hafif bir kuvvetle güç uygulandığında ancak hareket ediyor olmalı. Eğer tesbihi salladığınızda boncuklar aşağı düşüyorsa ipiniz incedir başka bir ip kullanmalısınız. Eğer boncuğu hareket ettirmek için çok fazla güç harcıyorsanız ve ipliğinizin üzerinde saçaklanma oluyorsa ipiniz çok kalındır veya yanlış ip kullanmışsınızdır. Başka bir ip ile tekrar yeni bir tesbih yapmalısınız.

(Matematiksel Kanıtı : Mekkeye gittiğinizde 10-15-20 artık gücünüz ne kadarına yetiyorsa o kadar tavaf yapacaksınız. 20 tavaf için tek bir boncuğu 20 defa aşağı çekeceksiniz ve tavaf bittiğinde 20 defada başlangıç noktasına geri döndüreceksiniz. Toplamda bir boncuğu 40 defa hareket ettirmiş olacaksınız. 7 boncuk için bu hareket sayısı 7x40=280 defa olur. Bu 280 sayısı bize örgü ipini seçerken sağlam bir ip seçmemizi söyleyen sayıdır.)10.Adım) Böylece tavaf tesbihinizi tamamlamış oldunuz. Siz de istediğiniz renkte ve ölçüde boncuklarla değişik tavaf tesbihleri yapabilirsiniz. Yanınıza ihtiyacız olandan her zaman 3-5 tane fazla tesbih yapın, çünkü o güzel memlekete gidip tavafa başladığınızda yanı başınızdaki hacı arkadaşınız sizdeki bu tavaf tesbihini görüp iç geçirecektir. Ona da bir tane vermek isteyeceksiniz. Kabe-i Muazzamada bu iyiliği yaptığınız için de bu küçücük iyiliğinizin karşılığı kat kat artacaktır inşAllah. 

 
Son Söz : Bu anlatımı yapabilmek için bize yün iplik temin eden komşumuz Satı Teyzeye ve evdeki en güzel 99'luk tesbihi kesmemize izin verenlere ve ortasındaki değerli siyah akik taşını ödünç olarak kullanmama izin verenlere makalemizi oluşturmadaki katkılarından dolayı teşekkür ederiz.