Kabeyi Tavaf Nasıl Yapılır

( Tavafın nasıl yapıldığı ile alakalı makalemize geçmeden önce eğer daha önce okumadıysanız "Tavaf ibadetinin ilk kez yapılışı" isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. )

Kabe-i Muazzamanın etrafında bir tam dönüş yapmaya şavt denir. 7 kere şavt yapmaya yani 7 kere Kabe-i Muazzamanın etrafında dönmeye ise Tavaf denir. Tavaf ibadeti Meleklerin Kabe-i Muazzamayı inşasından beridir yapılagelmiştir. Adem Aleyhisselamdan Peygamber Efendimiz (S.A.V)’e kadar nice Peygamberler ve onların ümmetleri, Peygamber Efendimizden günümüze kadar da nice müslümanlar Kabe-i Muazzamayı tavaf etmişlerdir. (Ümmeti helak olan Peygamberler Kabe-i Muazzamaya gelir ve ömürlerini ibadetle geçirirlerdi. Tavaf alanında 300 kadar Peygamberin medfun bulunduğu rivayet edilir.) İnşAllah bir gün siz de bu mubarek vazifeyi ifa etme şerefine nail olursunuz veya daha önce gidenlerdenseniz o güzelim yerleri bir kez daha gidip görmeniz nasip olur.

Tavaf yapmaya başlamadan önceı göz önünde bulundurmamız gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlara "Tavafın Vacipleri" denir. Şimdi anlaması ve icra etmesi çok kolay olan bu vaciplerin neler olduğuna gelin hep birlikte bir bakalım.

1-) Hadesten Taharet: Yani eğer üzerimizde cünüplük varsa otelimizde gusül abdesti almak, ve abdestimiz yoksa abdest almak demektir. Yani abdestsiz tavaf yapılmaz demek istiyoruz.

İnsanlık hali, tavaf esnasında veya namaza hazırken abdestimizin bozulması durumunda veya herhangi bir ihtiyaç dahilinde size en yakın abdesthanenin nerede olduğunu bilmelisiniz. Hac ve Umre ile ilgili kitaplarda ve sitelerde bahsetmese de abdest alacak yerlerin bir hacı adayı tarafından bilinmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bu mevzuyu biraz açacağız.

Mescid-i Haramın dışarısında, (Saatli gökdelin ön kısmında) beyaz mermerli bir alan var. Bu alanda hem erkekler için hem de kadınlar için, yürüyen merdivenle yer altına giriş yaparak girebileceğiniz ayrı ayrı tuvaletler bulunmaktadır. Aşağıdaki resimde kırmızı ok ile gösterdiğim yerler bu tuvaletleri göstermektedir.