Dört Halifeyi Sayabilir misiniz

Kanal 7 muhabirinin yapmış olduğu sokak röportajında, halkımıza önce 4 arabesk sanatçısını sayabilir misiniz diye bir soru yöneltiliyor. Katılımcıların çoğu bu soruyu doğru biliyor. Ardından "4 Halifeyi sayar mısınız? " şeklinde yöneltilen soruya ise birbirinden ilginç bir o kadar da trajikomik cevaplar geliyor. 


Doğru Cevap :

Peygamber Efendimiz'in ahirete irtihalleri ile birlikte İslam Dünyasında Halifeler dönemi başlamaktadır. (Halife, Mü'minlerin Emiri yani başkanı demektir.) 

Peygamber Efendimizden sonra gelen ilk dört Halifeye "4 Büyük Halife" olarak isim verilmiştir. Bu Halifelerimiz sırayla:

  1. Hazret-i Ebubekir (Radiallahü Anh)
  2. Hazret-i Ömer (Radiallahü Anh)
  3. Hazret-i Osman (Radiallahü Anh)
  4. Hazret-i Ali (Radiallahü Anh) 
       
    şeklindedir. (Videoda halkımıza sorulan sorunun cevabı da budur.) 

    Hazret-i Ali'den sonra halifelik makamı Hazret-i Hasan'a geçmiş ve Hazret-i Hasan  efendimiz  6 aylık bir halifelik sürecinin ardından bu makamı  Emeviler devletinin kurucusu Hazret-i Muaviye'ye devretmiştir.

29 Ağustos 1516 yılında Osmanlı Padişahlarımızdan  Yavuz Sultan Selim Han'ın Mısır'ı fethetmesi ile birlikte halifelik makamı Abbasi devletinden Osmanlılara geçmiştir. Yani ilk Türk halifemiz kimdir diye sorulduğunda bu sorunun cevabı Yavuz Sultan Selim Han olacaktır.

Halifelik makamı Osmanlı Devletinin yıkılışına kadar hep Osmanlı devletinde kalmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile birlikte "Son Halife" olarak Abulmecit Efendi bu vazifeyi icra etmiştir.  

3 Mart 1924 yılında meclis tarafından halifeliğin kaldırılması ile birlikte, 632 yılından beri süregelen halifelik makamı 1292 yılın ardından sonra son bulmuştur. 

 

Kapak Resmi:Bu içeriği paylaşın: